Bronzová socha Emila Zátopka​

K výročí 100. narození legendárního běžce, čtyřnásobného olympijského vítěze a kopřivnického rodáka Emila Zátopka připravilo město Kopřivnice spoustu aktivit. Jednou z nich bylo odhalení bronzové sochy našeho nejlepšího atleta 20. století.

Emil Zátopek opět v Kopřivnici

Emil Zátopek je nejen ikonou českého i světového sportovce, ale také symbolem hodnot, jakými jsou přátelství, zodpovědnost, cílevědomost, fair play. Město Kopřivnice se ztotožňuje s tímto odkazem českého olympionika. Nechť nám navždy běží myslí i celým městem duch kopřivnického rodáka a světoznámého olympionika Emila Zátopka v důstojné podobě, jakou je bronzová socha v životní velikosti.

Zrod nápadu

Od zrodu myšlenky na vytvoření  sochy  Emila Zátopka pro město Kopřivnici až k samotnému odhalení sochy v den jeho nedožitých 100. narozenin jsme uběhli dlouhou trať. Vše odstartoval nápad kopřivnického maratonového běžce a atleta Jiřího Harašty, pro kterého je Emil Zátopek celoživotním vzorem a učitelem.

listopad 2019

Jiří Harašta oslovil město s návrhem na realizaci a umístění sochy Emila Zátopka v Kopřivnici k příležitosti jeho 100. výročí narození v roce 2022.

červen 2020

Na zasedání zastupitelstva města byl schválen záměr realizace sochy Emila Zátopka.

16. září 2022

U příležitosti 100. výročí narození Emila Zátopka byla v centru města Kopřivnice slavnostně odhalena jeho socha.

Veřejná sbírka na sochu Emila Zátopka

Od 19. září 2020 do 30. června 2022 probíhala veřejná sbírka na sochu Emila Zátopka. Celkový výtěžek byl ve výši 125 835 Kč. Zbývající část nákladů na realizaci sochy financovalo město Kopřivnice.

Děkujeme všem jednotlivcům, firmám a společnostem, kteří veřejnou sbírku podpořili.

Dvojče sochy v Olympijském muzeu v Lausanne

Město Kopřivnice oslovilo akademického sochaře Jaroslava Brože. Právě on je autorem bronzové sochy Emila Zátopka ve švýcarském Olympijském muzeu v Lausanne. A tak vzniklo dvojče sochy od Ženevského jezera i v Kopřivnici. 

Mezi další významná autorská díla architekta Brože patří mimo jiné realistická socha J. Pernera v Pardubicích, pomníku TGM v Chrudimi, kašny Dne a noci v holandském Ede. V Praze před sídlem a. s. Sazka stojí další jeho odlitek sochy E. Zátopka.

Čestné místo v centru města

Návrhů, kde sochu umístit, bylo hned několik. Od původního úmyslu realizace sochy na prostranství před technickým muzeem, kde stávala Slovenská strela, až po sad E. Beneše.  Nakonec nová bronzová socha Emila Zátopka získala čestné místo při vstupu na pěší zónu v centru města z ulice Štefánikova.

„Jsem pyšný na to, že bydlím v jeho rodném městě. Emil Zátopek si právem zaslouží mít v Kopřivnici na památku svou sochu v životní velikosti."​

Jiří Harašta, předseda Atletického klubu Emila Zátopka Kopřivnice​

Slavnostní odhalení sochy Emila Zátopka

Přehrát video
Bronzová socha Emila Zátopka